درمان های نوین

طراحی وساخت پروتزهای ایمپلنت با کمک کامپیوتر

این درمان ارتباط مستقیمی با نحوه ی جراحی و کاشت ایمپلنت ندارد. با استفاده از تکنولوژی CAT/CAM این امکان فراهم است که نه تنها ساخت پروتزهای ایمپلنت بلکه هر نوع پروتزی در فضای مجازی طراحی و بلافاصله توسط ماشین های تراش اماده شود. با کمک این تکنولوژی مدت زمان مصروف شده جهت آماده شدن پروتزها بشدت کاهش می یابد.

درمان های پیشرفته ایمپلنت با تکنولوژی سه بعدی

در این روش از دهان بیمار اسکن دیجیتال تهیه می شود. با استفاده از برنامه های کامپیوتری، سی تی اسکن فک بیمار مورد تجزیه و تحلیل بسیار دقیق قرار گرفته و با کمک نرم افزارهای پیشرفته، ایمپلنت های مناسب در محیط مجازی و در الگوی سه بعدی فک بیمار انتخاب و نصب می گردند. با هدایت برنامه های کامپیوتری، ساخت پروتز نهایی بر اساس موقعیت ایمپلنت ها انجام می گیرد. یعنی قبل از انجام جراحی در دهان بیمار، پروتز نهایی ساخته می شود. سپس براساس راهنمای جراحی که توسط پرینترهای سه بعدی و با کمک کامپیوتر ساخته و آماده شده است، اقدام به انجام جراحی می گردد و ایمپلنت ها، درست در موقعیت طراحی شده در الگوی نرم افزاری،  در استخوان فک بیمار کارگذاری می شوند. در اين حالت نياز نيست که منتظر جوش خوردن ايمپلنت با استخوان باشيم. زيرا ايمپلنت ها آنقدر قوي هستند که مي توانند فشارهاي فکي را به خوبي تحمل کنند. در صورتیکه وضعیت استخوانی بیمار ایده آل باشد این درمان بدون برش و بخیه انجام می گردد. به این ترتیب در عرض یک روز فاز جراحی و پروتزی بیمار به اتمام می رسد. بدیهی است هزینه های این نوع درمان نسبت به درمان معمولی ایمپلنت به طور بسیار قابل توجهی بیشتر است.

جراحی های دهان با لیزر

لیزر ها انواع مختلفی دارند. اکثریت آنها فقط  قابلیت درمان بر روی بافت های نرم را دارند. تنها خانواده ی لیزرهای Erbium قابلیت جراحی و کار بر روی استخوان و یا تراش دندان را دارا می باشند. دراین نوع درمان ها، انواع  جراحی بافت های نرم و سخت حفره دهان، با کامل ترین مجموعه ی لیزری بافت های سخت و انواع  لیزرهای پرتوان و کم توان بافت های نرم امکان پذیرمی گردد.

کاربرد فاکتورهای رشد در جراحی های پیوند استخوان

فاکتورهای رشد، مولکول های پیچیده ای هستند که با کمک آنها می توان نتایج پیوند و بازسازی استخوان و بافت های نرم را بطور چشمگیری ارتقاء بخشید. بعضی ازاین فاکتورها را می توان از نمونه خونی بیمار استخراج کرد و بعضی دیگر را فقط می توان از شرکت های بزرگ دارو و مواد بیولوژیک و با صرف هزینه های سنگین تهیه نمود. در درمان موارد پیچیده استفاده از این فاکتورها می تواند بسیار کمک کننده باشد.