درمان های لثه ای

 

درمان های لثه ای به دو روش غیر جراحی و جراحی قابل تقسیم بندی هستند:

روش های غیر جراحی

هدف اصلی در این روش ها حذف عوامل میکروبی از بافت های لثه و دندان است. برای اینکار می توان از ابزارهای مختلفی بهره جست. طبیعتا قدرت و میزان اثر گذاری این ابزارها با هم متفاوت است.

لیزر

لیزرها انواع مختلف دارند و امروزه در درمان های جراحی و غیر جراحی کاربردهای متعدد دارند. بعضی لیزرهای خاص این امکان را فراهم می آورند که اشعه آنها بدون باز کردن لثه، از راه دور به نواحی غیر قابل دسترسی، وارد و اثرات ضد میکروبی قوی خود را اعمال کنند.

فتودینامیک تراپی

در این روش ابتدا ماده شیمیایی خاصی در درون شیار لثه ای تزریق می شود. باکتری ها تمایل زیادی به این مواد داشته و به سرعت آنها را می بلعند. سپس اشعه ای با طول موج مشخص شده، تابیده می شود. ماده شیمیایی که اکنون در درون باکتری قرار دارد با دریافت این طول موج، منفجر و در نتیجه باکتری ها از درون متلاشی و از بین می روند.

درمان های ضد میکروبی

زمانی که ما از آنتی بیوتیک های خوراکی جهت مقابله با بعضی از عفونت های مقاوم لثه ای استفاده می کنیم، علیرغم حضور مقادیر بالایی از آنتی بیوتیک در خون، میزان آنتی بیوتیکی که به ناحیه عفونی شده و مقاوم لثه ای می رسد، کمتر از آن حدی است که بتواند باکتری های مقاوم را نابود سازد. با استفاده از روش های حمل موضعی، این امکان فراهم می شود که آنتی بیوتیک یا دیگر مواد ضد میکروبی را با غلظت بالا در ناحیه عفونی داشته باشیم. بدیهی است در این حالت اثر دارو فقط در ناحیه مورد نظر اعمال می شود و سایر نواحی بدن از اثرات جانبی داروها متاثر نخواهند شد.

حذف مکانیکی عوامل میکروبی

در این روش از ایزارهای فیزیکی جهت حذف عوامل میکروبی استفاده می شود. لازم است امکان دسترسی به عوامل میکروبی مهیا باشد. بدیهی است آن بخشی از عوامل میکروبی که در نواحی غیر قابل دسترس یا درون بافت های نرم قرار دارند با این روش قابل حذف نخواهند بود.

 

درمان های جراحی

فرنکتومی

فرنوم ها پرده هایی هستند که بین مخاط لب یا دهان با لثه کشیده شده اند. چنانچه محل اتصال این فرنوم ها خیلی به لبه ی لثه نزدیک باشد، بگونه ای که با حرکات لب و دهان این کشیدگی به لثه منقل گردد، می تواند موجب پس روی و عقب کشیدن لثه از سطح دندان ها شده که موجبات تحلیل لثه را فراهم می آورد. در این عمل جراحی، این پرده ها برداشته و از کشش آنها بر لثه جلوگیری به عمل می آید.

جراحی افزایش طول تاج کلینیکی

معمولا هنگامیکه دندانی دچار شکستگی می شود، لبه ی شکستگی ممکن است در زیر لثه یا استخوان قرار داشته باشد. در این شرایط دندان پزشک قادر نخواهد بود قسمت شکسته شده ی دندان را ترمیم و بازسازی کند. جراحی افزایش طول تاج کلینیکی دندان، این امکان را فراهم می آورد که با تغییر موقعیت لبه شکستگی با لثه و استخوان، امکان دسترسی دندانپزشک به خط شکستگی و مقدمات حفظ و بازسازی دندان میسر گردد. علاوه بر شکستگی ها، پیشرفت پوسیدگی به بخش های عمیق ریشه نیز از دیگر دلایل نیاز به این نوع جراحی محسوب می شود.

حذف پاکت های پریودونتال

پاکت های پریودونتال فضاهای عمیق و غیر قابل دسترسی در اطراف دندان های مبتلا به پیوره هستند که محل مناسب برای حضور میکروب های تخریب کننده لثه و استخوان به شمار می آیند. در این جراحی  تصحیحاتی در شکل استخوان انجام شده و ضمن حذف عوامل میکروبی، این فضاها (پاکت ها) نیز حذف می شوند.

پیوند لثه

لثه ساختاری چسبیده و کراتینیزه است که بخش اصلی آن بصورت محکم به استخوان و دندان اتصال دارد. چنانچه دندانی این بافت مهم را از دست داده باشد یا مقادیر آن بشدت کاهش یافته باشد، نیازمند به پیوند لثه خواهد بود. پیوند لثه انواع مختلف دارد و در بیشتر موارد ( اما نه در همه ی موارد)، لثه ی پیوندی از ناحیه سقف دهان تهیه می شود.

بازسازی هدایت شده بافتی ( GTR )

جراحی های GTR بمنظور بازسازی استخوان و بافت های از دست رفته ی اطراف ریشه دندان طبیعی انجام می گیرد. در این موارد معمولا از مواد پیوندی و غشاءهای قابل جذب یا غیر قابل جذب استفاده می شود. همچنین ممکن است از فاکتورهای رشد در جراحی های GTR استفاده گردد.