رابطه بیماریهای لثه و بیماریهای قلبی- عروقی

 

در هنگام خونریزی لثه، باکتریهای دهان فرصت می یابند که از محلی که خونریزی ایجاد شده است به داخل سیستم مویرگی وارد شده و در جریان خون قرار گیرند. باکتریهای دهان هنگامی که وارد جریان خون می گردند، قلب را تحت تاثیر قرار می دهند و به پلاکهای چربی که در جدار عروق خونی قلب قرار دارند، می چسبند و به تشکیل لخته در قلب کمک می کنند. بیماریهای عروق کرونری قلب شامل ضخیم شدن دیواره این عروق به علت تجمع پروتئینهای چرب است. لخته های خونی می توانند جریان طبیعی خون قلب را مختل نمایند و میزان مواد غذایی و اکسیژنی را که به قلب می رسد و برای عمل طبیعی قلب لازم است را محدود می نمایند که این امر ممکن است سبب حمله های قلبی شود. همچنین التهابات ناشی از بیماریهای پریودنتال از طریق تغییرات عوامل دفاعی موجود در گردش خون، تشکیل پلاکهای چربی درون قلب را افزایش می دهند که به ضخیم شدن عروق قلب کمک می کند.

محققین دریافته اند که افراد مبتلا به بیماریهای پریودنتال تقریبا دو برابر بیشتر از سایر افراد به بیماریهای قلبی دچار می شوند. بیماریهای پریودنتال همچنین می توانند مشکلات قلبی بیمار را وخیمتر نمایند. بیمارانی که در خطر عفونت عضلات جدار قلب می باشند قبل از انجام اعمال دندانپزشکی جهت پیشگیری از ابتلا به عفونت نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک دارند. متخصصین لثه و قلب می توانند شما را در ارتباط با پیش درمانی با آنتی بیوتیک راهنمایی نمایند.

مطالعات اخیر به رابطه میان بیماریهای پریودنتال و سکته های مغزی نیز اشاره کرده اند و نشان داده اند که بیماران دچار سکته های مغزی به نسبت بیشتری مبتلا به بیماریهای پریودنتال بوده اند.