رابطه بیماریهای لثه با تولد نوزادان نارس و کم وزن

 

مدت طولانی است که می­ دانیم عواملی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل یا بعضی داروها، عوامل خطرسازی هستند که ممکن است سبب شوند مادران دارای فرزندانی نارس و کم وزن گردند. هم اکنون شواهدی در دست می­ باشد که نشان می ­دهد بیماری­های پریودنتال نیز می ­توانند یکی از این عوامل خطرساز باشند. زنان بارداری که بیماریهای پریودنتال دارند، هفت برابر احتمال بیشتر برای به دنیا آوردن کودکانی نارس و با وزن کم دارند. مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا دقیقا اثبات شود که چگونه بیماری­های پریودنتال بر بارداری اثر می­ گذارند. با این حال به نظر می­رسد که بیماری پریودنتال سبب ایجاد موادی بیولوژیک در خون می­شود که عامل زایمان زودرس می ­باشند. به علاوه زنانی که بیماری آنها در طول بارداری تشدید می­گردد در معرض خطر بیشتری برای زایمان­های زودرس می­ باشند.

به طور کلی زمانی که شما باردار هستید لازم است که بسیار بهتر از گذشته به دندانها و لثه خود رسیدگی کنید. سلامت دهان نه فقط برای شما که برای جنین و نوزاد شما نیز اهمیت دارد.

در طول حاملگی، شما تغییراتی را در محیط دهانتان احساس می­ کنید که می ­تواند به تورم لثه ­ها، خونریزی یا بوی بد دهان اشاره کرد که این موارد بیشتر در ماههای دوم و سوم حاملگی شروع می­ شوند و می­ توانند با گذشت حاملگی شدیدتر شوند.

به طور طبیعی هنگامی که پلاک میکروبی و جرم دندانی وجود داشته باشد، لثه­ ها ملتهب می­ شوند و این آغازیست برای ابتلا به بیماری­های لثه مانند ژنژیویت و پریودنتیت (پیوره) اما هنگامی که فرد باردار است به دلیل تغییرات هورمونی در ساختار بدن، واکنش التهابی نسبت به میکروبها افزایش می­ یابد و بیماری لثه شدید می­ شود.

در گذشته تصور می ­شد که این اتفاقات سلامتی فرد را به خطر نمی ­اندازد و پس از حاملگی فروکش می ­کند، اما تحقیقات اخیر نشان داده ­اند که ممکن است علائم تا حدی فروکش کند اما سیر بیماری زایی ادامه پیدا می­کند و علاوه بر آن در طول حاملگی نیز در سلامت نوزاد و جنین اثر می­گذارد.

به عنوان مثال در تحقیق دانشگاه نورت کارولینای آمریکا نتایج نشان داد که از ۲۵۰٫۰۰۰ نوزاد نارس (با وزن کمتر از ۲٫۵۰۰ گرم) که هر سال متولد می­شود، تولد حدود ۴۵٫۵۰۰ نوزاد نارس ( ۱۸% آنها) در ارتباط با بیماری لثه مادر است که این درصد بیشتر از درصدی است که اثرات مصرف سیگار و الکل بر جنین می­ گذارد.

بنابراین اهمیت مسئله بیش از پیش نمایان می ­شود. تحقیقات نشان داده ­اند که باکتری به نام Prophyromonas Gingivalis  که یکی از عوامل اصلی بیماری لثه است می­ تواند از راه جریان خون از محیط دهان به هر نقطه دیگر بدن و از جمله رحم برود و مستقر شود. این باکتری موادی از خود ترشح می­ کند که باعث ترشح پروستاگلاندین در بدن فرد می ­شود. از آنجا که ترشح این مواد در واقع مانند پیام یا سیگنال اولیه­ ای برای شروع زایمان محسوب می­ گردد، افزایش میزان این مواد در حدود ماههای آخر حاملگی، سبب القای شروع زایمان به صورت زودتر از موعد می ­شود که می ­تواند منجر به تولد نوزاد با وزن کم و نارس شود و منشاء صدمات جبران ناپذیری برای مادر و نوزاد او باشد.

تمامی عفونت­ها باید در زنان باردار مورد توجه قرار گیرند. زیرا برای سلامت جنین خطرساز می­ باشند. به همین دلیل توصیه می­ گردد زنانی که قصد باردار شدن دارند وضعیت پریودنتال خود را با مراجعه به متخصص لثه مورد ارزیابی قرار دهند.